A weboldalon sütiket (cookie-kat) használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak.
A technikai tárolás vagy hozzáférés feltétlenül szükséges az előfizető vagy felhasználó által kifejezetten kért meghatározott szolgáltatás igénybevételének lehetővé tételéhez, vagy kizárólag a kommunikáció elektronikus hírközlő hálózaton történő továbbításának végrehajtásához.
A technikai tárolás vagy hozzáférés az előfizető vagy felhasználó által nem kért preferenciák tárolásának legitim céljához szükséges.
Az a technikai tárhely vagy hozzáférés, amelyet kizárólag statisztikai célokra használnak.
The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Szükséges ahhoz, hogy felhasználói profilokat hozzanak létre reklámküldéshez, vagy hasonló marketing célból követhessék a felhasználót egy webhelyen vagy több webhelyen.
Napozó Kézikönyv, 1. rész: Kémiai kontra fizikai fényvédők, avagy milyen naptejjel védjük a bőrünket?
Mit kell tudni a különböző hullámhosszú napsugarakról, milyen elváltozásokat okozhat bőrünkön a nem megfelelő módon történő napozás, és hogyan védekezhetünk ezek ellen a nemkívánt, sokszor kifejezetten káros hatások ellen? Napozó Kézikönyv sorozatunk első részében alapítónk, Harangvölgyi Anna mesterkozmetikus és anti-aging specialista ezekre a kérdésekre ad választ.
A különböző hullámhosszú napsugarakról röviden:
A 400 nm-nél kisebb hullámhosszú sugarak az ibolyántúli (ultraibolya) sugarak, melyek pozitív és negatív hatásai az egész szervezetet érintik. A fényvédelem a negatív hatásokat kívánja csökkenteni, netán megszüntetni.
Az ultraibolya sugarak hullámhossza növekvő sorrendben az alábbiak:
Mi történik, ha túl sok napsugárzás éri a bőrünket?
A túl sok napfény nemcsak a fenti elváltozásokat okozza, hanem:
A napfény okozta tüneteket fotoagingnek — fény okozta öregedésnek — nevezzük, ami kozmetikai, működésbeli és daganatos elváltozások forrása a bőrön.
A felsorolt negatív hatások ellen fényvédőszerek alkalmazásával védekezünk, melyek nappali krémekbe vagy napozószerekbe kerülnek.
A Harangvölgyi napozó készítmény a fényvédőszerek közül fizikai fénygátlókat, antioxidánst, illetve nyugtató, gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz.
Na de mik is azok a fizikai fénygátlók?
A fizikai fénygátlók olyan fehér poranyagok, amelyek nem engedik a bőrbe a napsugarakat, hanem tükörként verik vissza azokat. Leggyakoribbak ezek közül a titán-dioxid, a cink-oxid, a kaolin és a talkum, de a vörös színű vas-III-oxid is szerepet játszhat.
A titán-dioxid, és a cink-oxid előnyös tulajdonsága, hogy engedik a bőrlégzést, illetve nem irritálják a bőrt. A cink-oxid bőrvédő anyag, mert az UV-B és UV-A sugarakat visszaveri, míg a titán-dioxid az UV-B és az UV-A rövid hullámhosszú sugarakat blokkolja. A titán-dioxid és a cink-oxid nem mikronizált formában kerül a készítményekbe, amik így a bőrfelületen összefüggő réteget képeznek, és nem szívódnak fel.
Mit kell tudnunk a másik nagy fényvédő csoportról, a kémiai fényvédőkről?
A fizikai fényvédőkkel ellentétben a kémiai fényszűrők csak az UV spektrum bizonyos hullámhosszait képesek elnyelni, és felhalmozódhatnak a bőrben, ami fokozza a bőr kémiai terheltségét. Szerkezetüktől függően jelentős behatolási ráták jellemzik őket, melyek irritációhoz vagy allergiás reakciókhoz vezethetnek. A szükségesnél nagyobb mennyiségben alkalmazva a nemkívánatos hatások (irritáció, allergia, toxicitás) rizikója tovább fokozódhat. Mi több, sokuk nem fotostabil, tehát gyorsan elbomlanak ahelyett, hogy tartósan védenék a bőrünket.
A szakértők által leginkább kifogásolt szempont az öregedést okozó UV-A sugarak elleni alacsony védelmi szint, melynek hiányában a hormonokhoz hasonlóan viselkedő anyagok jönnek létre a szervezetben. A mai napig vita tárgyát képezi, hogy ezek bekerülnek-e a véráramba vagy sem.
A stabilitás biztosítása miatt gyakran kombinálják egymással a különböző szűrőket, melyek általában lehetnek:
Vendégeink tapasztalatai
Sokan használnak 50 faktoros kémiai fényvédő krémet, hogy védjék a gyermekeik bőrét, vagy hogy megelőzzék a pigmentfoltok vagy az idő előtti bőröregedés kialakulását, viszont a kémiai fényvédők okozta bőrirritáció sokszor sajnos pont ezeket a erősíti fel. A tanulmányok mellett ezt már évek óta az is mutatja, hogy a Harangvölgyi Institue vendégei sokszor számolnak be arról, hogy bár a nyaralás alatt végig használtak valamilyen naptejet, hazatérve mégis öregebbnek látják a bőrüket, és a pigmentfoltjaik is látványosabbak.
Harangvölgyi Anna, anti-aging specialista véleménye
Sajnos a kémiai fényvédők továbbra is vonzóak az átlagos vásárló számára, hiszen komfortosabbak és könnyebben eloszlathatóak a bőrön, ami a fizikai fényvédőknél nem mondható el. Ugyanakkor fontos azt is tudni, hogy a kémiai fényvédőkkel napozás előtt fél órával be kell kenni a bőrt, hogy aktiválódjanak.
Anti-ageing szakemberként Anna egyáltalán nem ajánlja a kémiai fényvédő tartalmú készítmények használatát, így a Harangvölgyi Institue termékek fejlesztésekor sem köt kompromisszumot — a kényelem, eladhatóság nem mehet a biztonság rovására.
A Harangvölgyi Institute fényvédő készítménye kizárólag fizikai, nem nano fényvédelmi anyagot tartalmaz, így mivel a bőr felületén marad, megakadályozza az UV sugárzás behatolását, a sugarakat pedig visszatükrözi. Ennek következtében a szövetek felmelegedése elkerülhető, nem úgy, mint a kémiai szűrőknél, ahol a fényenergia meleggé alakul át. Az érzékeny bőrnél vagy couperosa esetében a hőhatás kivédése fontos szempont. Fontos az is, hogy gyermekek esetében, vagy azoknál akik hormon eredetű betegséggel, autoimmun problémával küzdenek, szoptatnak, vagy várandósok, a szakirodalom kifejezetten aggályosnak tartja a kémiai szűrők használatát.
Óvjuk és ápoljuk bőrünket!